Modell-Tec Fram I. výzkumná polární loď 1:50 kit
Charakteristika:
Stavebnice modelu polární lodi Fram I Polarschiff z roku 1893, v měřítku 1:50. Délka modelu lodi je 790mm, stavba převážně ze dřeva s drobnými doplňky, součástí je stavební plán. Loď, se kterou norští polárníci prozkoumávali Arktidu a Antarktidu v letech 1893 až 1912.
Loď Fram postavil Colin Archer ve své loděnici v Larviku ve spolupráci s Fridtjofem Nansenem. Měla to být nejsilnější a nejrobustnější lodˇ, jaká kdy byla postavena. Měla odolat úskalím tříleté cesty Fridtjofa Nansena, unášena ledem přes severní pól. Stejnou loď používal Otto Sverdrup v arktické Kanadě. Rovněž Roald Amundsen použil Fram pro svou velkou expedici na jižní pól. Fram se tedy vydal na objevné a výzkumné cesty na severní i jižní pól! Je to nejslavnější plachetnice na světě.
Fram byla přizpůsobena pro každou z těchto expedic, a proto byla třikrát přestavěna. Ve spolupráci s muzeem Fram v Oslu byla tato stavebnice vytvořena podle originálu z roku 1893, protože Fram navrhli a postavili Colin Archer a Fritjof Nansen. Byl to třístěžňový škuner s pomocným motorem na parní stroj s charakteristickým kulatým trupem. Tento design umožnil Framu vystoupit z ledu, místo aby byl rozdrcen silnými ledovými masami.
Obal s fotografií hotového modelu
Stylová krabice s fotografií hotového modelu je pečlivě, vkusně a kvalitně graficky vyvedena a obsahuje název, technické údaje a měřítko modelu.
Co naleznete v balení
Po otevření víka krabice naleznete dřevěné díly modelu z překližky, drobné součásti uzavřené v sáčcích, sadu výkresů a manuál.
Sada výkresů
Set obsahuje kompletní obrazový návod s obrázky jednotlivých kroků stavby. Na výkrese jsou nakresleny dílčí montážní sestavy. Vícejazyčný postup stavby pro logické sestavení jednotlivých komponentů.
130 let po spuštění lodi Fram, jedné z nejslavnějších plachetnic a motorových lodí v arktických vodách, jsme rádi, že můžeme nabídnout dřevěnou stavebnici, na kterou mnozí čekali. Původní fotografie ukazuje Fram I v driftovém ledu Severního ledového oceánu. Byla pořízena v březnu 1894 Fridtjofem Nansenem.
Značka Modell-tec
Norská společnost Modell-tec, nabízí dřevěné stavebnice modelů lodí z oblasti Skandinávie, jedná se především o lodě pro rybolov, či přepravu. Stavebnice jsou určeny pro středně zkušené a zkušenější modeláře. Znamená to mít určitou zručnost a znalost páce s různými materiály, lepidly, barvami a laky. Ve stavebnici je především základní stavební materiál, stavební podklady a množství drobných či miniaturních součástí a dekorací. Nicméně tato práce vám dá nahlédnout do tajů konstrukce lodí.
Stavební obtížnost 3
Modely maket lodí pro pokročilé vyžadují předchozí zkušenosti se stavbou modelů a zvládnuté techniky jednotlivých technologických kroků, jako je lepení, ohýbání, barvení, šití plachet, apod. Je nutné se orientovat ve výkresové dokumentaci, jednotlivé kroky a i celý postup si rozvrhnout. Případné detaily je je nutné si nastudovat a je potřeba počítat s tím, že stavba vyžaduje určitou míru kreativity a samostatnosti, protože návod se nemusí zabývat výrobou každého detailu.
Modely jsou obsáhlé a detailní, jejich dokončení trvá dlouho dobu a vyžaduje spoustu dokončovací prací na dílech.
Obsah balenia:
Balení obsahuje laserem řezané překližkové díly na několika deskách, maketové doplňky z kovu, dřeva a plastu, sadu plachet, sada příslušenství vyřezaná laserem v plastu, vlajka, motouz na lanoví, manuál psaný manuál obrazový EN.
Odporúčame dokúpiť:
Pro stavbu doporučujeme koupit nářadí, lepidlo a barvy.
Modelářské nářadí a podložka
Ke stavbě modelů lodí je nutné vhodné nářadí. Doporučujeme výbornou sadu Modelcraft nářadí pro lodní modeláře (sada 12ks), nebo Modelcraft nářadí pro modeláře (sada 18ks). Dále doporučujeme koupi nylonových svorek a nepostradatelné modelářské špendlíky. Pro úpravu, přesné řezaní, lepení dílů a také jako ochranu stolu doporučujeme modelářskou podložku.
Lepidlo a barvy
Při stavbě modelů lodí se můžeme setkat s lepením různých materiálů, jako dřevo, plasty, kov, folie, laminát apod. Každý materiál se lepí specifickými lepidly. Dřevo lze lepit disperzními lepidly Speedbond PVA, které by se ale nemělo použít do míst s trvalejším působením vody. Pro ten případ se používají epoxidové lepidla: Speed Epoxy II 4 min. Pro menší menší plochy lze použít vteřinové lepidlo. Plasty se k sobě lepí buď vteřinovými lepidly a to v případě, že se jedná o drobnější díly Roket Max vteřinové lepidlo husté. Když se jedná o velké díly, jako rozměrnou palubu do trupu, lze doporučit Roket UV lepidlo 20g. Kov a laminát lze lepit Epoxidovými lepidly.
K barvení doporučujeme akrylové emailové barvy. Barvy nanášejte kvalitními štětci (ploché štětce na povrchy, kulaté štětce pro detaily).